До переліку блогу

Що означає поняття «житлова площа квартири»?

31 січня 2024

У процесі купівлі нерухомості багато людей постають перед невизначеністю стосовно того, що входить у поняття «житлова площа» квартири. Це визначальний аспект для оцінювання вартості квадратних метрів, тому перед придбанням важливо розібратися в усіх тонкощах цього показника. Розуміння різниці між «загальною площею житла» та «житловою площею» стає особливо актуальним для тих, хто розглядає можливість придбання житла на часткових правах власності.

Як обчислюється площа квартири

Площа квартири розраховується як сума площі всіх приміщень, що входять до її складу. Це загальна площа всіх просторів — кімнат, коридорів, лоджій, балконів, холодних комор, вбудованих шаф, санвузлів тощо.

Під час розрахунку загальної площі для окремих категорій приміщень можуть застосовуватися понижувальні коефіцієнти, визначені відповідно до постанов державних органів із питань житлової політики. Наприклад, для терас і балконів застосовується коефіцієнт 0,3; для лоджій — 0,5; а для холодних комірок, гардеробних, кухонь і коридорів — 1,0.  

Щомісячна плата, яка знімається майже з усіх мешканців України за технічне обслуговування будинків і прибудинкових територій, а також за ремонт будівель, розраховується, зважаючи саме на загальну площу нерухомості.

Це означає, що на загальну площу також нараховується податок на нерухомість і послуги ЖКГ. Отже, у виборі квартири важливо враховувати цей факт, навіть якщо у вас конкретні вимоги до кількості кімнат. Стандарти загальної площі відрізнялися в різні часи. Наприклад, площа двокімнатної квартири в хрущовці може становити приблизно 46 кв. м, тоді як у сталінках — 58 кв. м і більше. У новобудовах площа двокімнатної квартири може перевищувати 70 кв. м. Отже, вимірювання загальної площі квартири — це завдання, яке може мати певні нюанси, залежно від вибраного житла.

Що таке житлова площа квартири?

Житлова площа квартири визначається сумою площі приміщень, які безпосередньо використовуються для проживання. Важливо враховувати, що житлова площа не охоплює технічні приміщення, такі як коридори, сходові майданчики та інші непридатні для проживання частини будівлі. Одним із найпоширеніших запитань є те, чи враховується балкон під час визначення житлової площі квартири. Так, до житлової площі можуть входити балкони або лоджії, але це залежить від місцевих стандартів і правил визначення цього показника. Зазвичай що більша житлова площа, то комфортніший і функціональніший простір для мешканців.

Що таке житлова площа будинку?

Житлова площа будинку визначає об'єм простору, який може використовуватися для проживання всіма мешканцями будинку. Це охоплює не лише площу всіх квартир, а й спільні зони, такі як коридори, ліфтові холи, вестибюлі та інші загальні приміщення. Житлова площа будинку є важливим показником для розрахунку технічного обслуговування, плати за утримання та ремонт будинку. Для мешканців це важливий аспект, оскільки впливає на їхню спільну експлуатацію будівлі та навколишніх територій. Зважаючи на обидві ці площі, можна отримати повну картину про доступний для проживання простір у житловому комплексі або будинку.

Житлова та загальна площа квартири

Як зазначалося, площу квартири можна розділити на дві основні категорії: загальну й житлову. Розгляньмо ці поняття докладніше.  

Загальна площа квартири

Загальна площа квартири охоплює всі кімнати та прилеглі приміщення, що належать до помешкання. Сюди входять не лише основні житлові приміщення, а й комори, балкони, лоджії, тераси, веранди та інші додаткові зони. Тобто маються на увазі всі приміщення, доступні мешканцям для використання.

Житлова площа квартири  

Житлова площа квартири визначається тільки суто житловими кімнатами, залишаючи поза увагою кухню, коридор і санвузол. Сфокусована на просторі для проживання, ця площа визначає ті приміщення, які безпосередньо призначені для проживання.

Використовуючи ці два показники, майбутні мешканці можуть чітко розмежувати просторові можливості та функціональність квартири загалом і кожного приміщення зокрема.

Норми житлової площі на одну людину

В Україні нормативи житлової площі для населення мають законодавчий статус і ретельно визначаються, відповідно до Житлового кодексу. Ці норми враховують кількість членів сім'ї та їхні потреби.

Згідно із законодавством, на кожну особу має припадати не менше як 13,65 кв. м загальної площі та щонайменше 9 кв. м житлової площі. Це стосується не лише дорослих, але й дітей, для яких також визначені свої стандарти.

Норма житлової площі на сім'ю враховує склад сім'ї та може варіюватися:  

 • Діти однакової статі можуть мешкати в одній кімнаті розміром не менше ніж 20 метрів квадратних.
 • Для дітей різної статі закон встановлює проживання в різних кімнатах, кожна з яких має бути не меншою за 15 метрів квадратних.

Норми, які визначено законом, теоретично визнаються мінімальними, але практично можуть спричинити дискусії та не враховувати реальних потреб. Наприклад, для родини з двома дітьми стандартні норми встановлюють 55 кв. м загальної площі та 36 кв. м житлової площі. Однак у випадку, коли в родині діти різної статі, ці норми можуть виявитися недостатніми, зумовлюючи необхідність додаткового простору для забезпечення комфорту та приватності.

Корисна площа житлового будинку

Корисна житлова площа визначається як та частина загальної площі, яка безпосередньо придатна для проживання та повсякденних потреб мешканців. Це житлові кімнати, кухні, санвузли та інші приміщення, призначені для безпосереднього користування.

Однак важливо відрізняти корисну житлову площу від загальної, оскільки вона не охоплює технічних частин будівлі, таких як коридори, ліфтові холи, сходові майданчики та інші простори, що безпосередньо не призначені для проживання.

Корисна житлова площа є вирішальним параметром у розрахунках комфорту, функціональності й зручності простору для мешканців, а також може впливати на вартість і якість житла.

Що не належить до житлової площі

Житлова площа квартири складається з приміщень, які використовуються для проживання. Однак деякі зони й простори в будинку не належать до житлової площі через їхнє функціональне призначення. Розгляньмо нижче, що не враховується до загальної площі будинку:

 • Технічні приміщення
  Коридори, сходові майданчики, ліфтові холи, передпокої та інші технічні приміщення, що обслуговують будівлю, але не призначені для безпосереднього проживання.
 • Комунікації та системи
  Простори, де розміщені трубопроводи, електрообладнання, системи опалення та кондиціонування, не враховуються в житловій площі.
 • Загальні зони
  Ліфтові холи, коридори й інші ділянки, які використовуються всіма мешканцями будинку і не є частиною конкретної квартири.
 • Технічне обладнання
  Будь-яке обладнання, яке не використовується безпосередньо для проживання, не входить до житлової площі.

З огляду на сказане вище, можна чітко визначити той простір, який вважається придатним для проживання в межах конкретної квартири. Правильно розрахувати житлову та загальну площу неабияк важливо під час купівлі та подальшої експлуатації квартири.

Передзвонимо, проконсультуємо, підберемо найкращі варіанти
Номер телефону *
Дякуємо за Вашу заявку! Ми зв'яжемось з вами найближчим часом.