До списку блогу

Види стін і оптимальна товщина

07 лютого 2024

Будівництво приватного будинку, як і вибір квартири в новобудові — відповідальний і скрупульозний процес, що потребує уваги до безлічі дрібниць. Одним із вирішальних аспектів є вибір і правильне поєднання видів стін, їхніх матеріалів і товщини. У цій статті ми розглянемо різні типи стін, відповідні матеріали для їх зведення, а також оптимальні параметри товщини, залежно від функціонального призначення.

Види стін

Залежно від конструктивної ролі та функціонального призначення будівлі, стіни можна поділити на три основні типи: несучі, самонесучі та ненесучі.

Несучі стіни

Несучі стіни безпосередньо підтримують верхні поверхи та покрівлю будівлі. Вони несуть на собі навантаження від опор перекриттів верхніх поверхів і передають його у фундамент. Ці стіни характеризуються високою надійністю та міцністю, зумовленою необхідністю витримувати значні навантаження. Отже, саме вони мають максимальну товщину серед усіх видів стін.

Під час планування будівництва приватного будинку важливо враховувати не лише тип конструкцій, але й види навантажень, яких зазнають несучі стіни. Адже вони відіграють вирішальну роль у стійкості та надійності споруди.

 • Типи конструкцій
  Тримальні стіни поділяються на зовнішні та внутрішні. Зовнішні несучі стіни виконують важливу функцію підтримки навантажень від верхніх поверхів і даху. Внутрішні несучі стіни слугують для підтримки власної маси та виконують роль перегородок усередині будівлі.
 • Види навантажень
  Опорні стіни зазнають двох видів навантажень: вертикальних і горизонтальних. Вертикальні навантаження зумовлені вагою самої стіни, перекриттів та експлуатаційними факторами. Горизонтальні навантаження виникають від розпору, що передається від кроквяної конструкції, а також впливу вітру.

Самонесучі стіни

Самонесучі стіни, як і попередні, зводять на фундаменті, але на них не припадають суттєві навантаження від верхніх поверхів. Вони призначені для несення тільки своєї маси. Такі стіни зазвичай мають помірну товщину, що відповідає їхньому функціональному призначенню та інженерним розрахункам.

 • Застосування
  Самонесучі стіни використовують для створення внутрішніх перегородок, розділення простору на функціональні зони. Однак їх також можуть використовувати для підтримки вертикальних навантажень у випадках, коли інші опорні елементи обмежені чи відсутні.
 • Роль в ефективності будівлі
  Самонесучі стіни, правильно спроєктовані та розташовані, відіграють важливу роль у забезпеченні ефективного використання простору та створенні зручних умов для життя. Вони допомагають гнучко впорядковувати приміщення та призначати їх для різних функцій, що робить будівлю більш адаптивною до потреб власника.

Ненесучі стіни

Ненесучі стіни розміщуються всередині приміщень і спираються на інші елементи будівельного каркаса. Їхнє головне завдання — підтримання власної маси без передачі значних навантажень. У зв'язку з цим вони мають найменшу товщину серед усіх видів стін, з огляду на обмежені функціональні вимоги щодо них.

 • Застосування в інтер'єрі
  Ненесучі стіни широко використовують для створення інтер'єрів із відкритим простором і для розділення приміщення на такі окремі зони, як кухня, вітальня та спальня. Вони дають можливість створити відчуття простору, водночас зберігаючи структурованість приміщення.
 • Взаємодія з іншими конструкціями
  Ненесучі стіни спираються на інші елементи будівельного каркаса й несуть тільки свою вагу. Це допомагає реалізовувати більше архітектурних рішень і забезпечувати гнучкість у плануванні будівлі.
Матеріали для стін

У будівництві вибір матеріалів для стін визначає не лише їхню міцність, але й теплоізоляцію, звукоізоляцію та естетичний вигляд. Розгляньмо деякі з популярних матеріалів для стін:

 1. Керамічна цегла
  Керамічна цегла — надійний і довговічний будівельний матеріал. Вона характеризується високою міцністю та вогнестійкістю. Керамічна цегла також відмінно утримує тепло, що робить її ефективною для створення теплоізольованих стін.
 2. Силікатна цегла
  Силікатна цегла виготовляється з піску й вапна за допомогою високотемпературного оброблення. Вона вирізняється легкістю та високою стійкістю до впливу довкілля. Силікатна цегла добре теплоізолює та допомагає утримувати вологу.
 3. Піно- й газоблок
  Піно- й газоблоки є легкими матеріалами, виготовленими з пористого бетону або газобетону. Вони відмінно теплоізолюють і мають невелику вагу. Ці блоки легко обробляються та можуть використовуватися для швидкого будівництва.
 4. Керамічні блоки
  Керамічні блоки, вироблені з глини та випалені в печі, мають високу міцність і довговічність. Вони також добре утримують тепло та вологу. Керамічні блоки можуть бути використані для несучих і ненесучих стін, забезпечуючи стійкість та гарний зовнішній вигляд.
Товщина несучих стін у будівництві

Зовнішні несучі стіни мають критичне значення для стійкості й ефективності будівлі. Зазвичай вони мають товщину від 38 см, що відповідає 1,5 цеглини (24 см ширина цеглини + 12 см половина ширини + 2 см шов між ними). За належного утеплення можна зменшити товщину до 25 см (одна цеглина + 1 см шов), але не менше за цю величину.

Цей параметр є важливим для забезпечення не тільки тримальної здатності стін, але й теплоізоляції будівлі. Досягти оптимальної товщини важливо для оптимізації будівельної конструкції та створення ефективного бар'єра проти тепловтрат.

З огляду на вказані параметри, можна зазначити, що для зовнішніх опорних стін використовується товщина не менше як 38 см, але з утепленням за відповідних умов можливе зменшення до 25 см, зберігаючи водночас високу стабільність і теплоізоляцію.

Товщина стін із газоблоків у будівництві

Газоблок як будівельний матеріал вирізняється унікальною комбінацією характеристик та оптимальною товщиною, що гарантує не лише стійкість, але й ефективну теплоізоляцію.

Стіна з конструкційного газобетону завтовшки 40 см забезпечує характеристики, порівнянні з іншими більш громіздкими конструкціями:

 • 50-сантиметровою перегородкою з дерева;
 • метровою стіною з керамзитобетону;
 • двометровою стіною з цегли.

Умови використання газоблоків в Україні передбачають мінімальну товщину стін від 300 до 400 мм. Для підвальних і цокольних приміщень рекомендується використовувати марку D500. Для міжкімнатних перегородок, які будуються для постійного проживання, мінімальна товщина відповідає нормативам і становить 100-150 мм.

У будівництві об'єктів для тимчасового проживання, для технічних або промислових цілей можна використовувати газоблок марок D300-500 із товщиною від 200 мм. Це дає змогу оптимізувати конструкцію стін відповідно до функціонального призначення будівлі.

Товщина стін із цегли в будівництві

Товщину цегляних стін у будівництві визначають з огляду на різні фактори, такі як теплоізоляція, міцність і функціональне призначення приміщення.

Для внутрішнього або фасадного утеплення товщина опорної стіни може бути в межах 25 см, 38-39 см або, у випадку кладки в півтори цеглини, сягати 48 або 51 сантиметра. Незначні розходження в розмірах (1-2 см) пов’язані з наявністю сантиметрового шару зв'язувального матеріалу між елементами цегляної кладки.

Несучі стіни всередині будівлі, згідно з нормативами, не повинні бути тоншими ніж 25 см. Ця товщина визначається необхідністю забезпечення відповідної міцності та стійкості будівельної конструкції всередині приміщення.

Внутрішні та зовнішні стіни в будівництві

Стіни в будівлі виконують не тільки функцію розділення простору, але й важливу роль у забезпеченні стійкості та теплозахисту. Розгляньмо особливості внутрішніх і зовнішніх стін, їхню функціональність та вимоги до матеріалів і товщини.

 • Внутрішні стіни
  Внутрішні стіни спроєктовані для розділення приміщення на окремі зони й структурування будинку всередині. Зазвичай вони не несуть значущого навантаження, і їхня товщина переважно визначається функціональністю та вимогами дизайну. Мінімальна товщина внутрішніх стін зазвичай становить 10-15 см, залежно від використовуваних матеріалів.
 • Зовнішні стіни
  Зовнішні стіни відіграють важливу роль у стійкості будівлі та її захисті від зовнішніх впливів. Мінімальна товщина зовнішніх стін може коливатися від 38 см до 51 см або більше, залежно від використовуваних матеріалів й об’єму теплоізоляції. Зовнішні стіни повинні мати високу міцність і відмінні теплоізоляційні характеристики, щоб забезпечити комфорт й енергоефективність будівлі.

Раціональний вибір матеріалів та оптимальна товщина стін є важливими в будівництві, адже забезпечують якість та ефективність конструкції з урахуванням функціональних і естетичних вимог.

Передзвонимо, проконсультуємо, підберемо найкращі варіанти
Номер телефону *
Дякуємо за Вашу заявку! Ми зв'яжемось з вами найближчим часом.