До списку блогу

Як правильно прописати людину в квартирі

15 листопада 2023

Реєстрація в квартирі — це важливий адміністративний процес, що дає змогу регулювати місце проживання громадян в Україні. Якщо вам необхідно прописати себе або іншу особу в квартирі, слід ретельно ознайомитися з процедурою та її тонкощами. Так ви зможете вирішити питання максимально швидко й уникнете зайвих затримок і труднощів.

Що потрібно для прописки в квартирі: алгоритм дій

Щоб отримати реєстрацію в новій квартирі, заселитися в житло легально й офіційно, слід дотримуватися деяких визначених процедур. Ось кроки, які треба зробити:

 • Запишіться на прийом до місцевого Центру надання адміністративних послуг.
 • Під час візиту до ЦНАПу напишіть заяву та надайте всі необхідні документи.
 • Отримайте свідоцтво про реєстрацію. Зазвичай питання реєстрації вирішується за одне відвідування.

Також є можливість оформити реєстрацію через портал "Дія". Варто зазначити, що наразі ця послуга доступна не в усіх містах, але список може розширюватися з часом. "Дія" — це зручний спосіб здійснити реєстрацію онлайн, якщо ця опція доступна у вашому регіоні.

Які документи на прописку взяти з собою

Для успішної реєстрації особи в квартирі треба зібрати необхідний пакет документів. Якщо ви вирішили оформити прописку через Центр надання адміністративних послуг, вам знадобляться такі документи:

 1. Паспорт особи, яка прописується, і паспорт власника квартири. Це основні документи, що підтверджують особу прописуваного громадянина та право власника на житло.
 2. Документ, що підтверджує право власності на житло. Цей документ означає, що ви маєте право розпоряджатися житловою площею та надавати її в користування іншій особі.
 3. Військовий квиток. Він необхідний тоді, коли особа, яка прописується, є військовозобов'язаною.
 4. Згода власника житла на реєстрацію людини. Отримання згоди власника квартири — важливий аспект процесу реєстрації, бо підтверджує його доброзичливе ставлення до вас як майбутнього мешканця.
 5. Заява на зняття з реєстрації за попереднім місцем проживання, якщо це актуально. Коли ви переїжджаєте з іншого місця, ця заява є важливою, оскільки офіційно скасовує вашу попередню реєстрацію.
 6. Квитанція про сплату адміністративного внеску. Ви повинні сплатити адміністративний внесок за оформлення реєстрації. Квитанція про сплату є підтвердженням цієї оплати.

У деяких випадках може знадобитися нотаріально завірене доручення, якщо є певні домовленості між вами та власником квартири.

Збір необхідної документації та її правильне оформлення допоможе зробити процес реєстрації більш ефективним і запобігти можливим труднощам у майбутньому.

Як зробити прописку та куди подавати заяву на реєстрацію

Для оформлення реєстрації місця проживання та подання необхідних документів ви можете звертатися до ЦНАПу. Відтак, ваші документи будуть передані до відповідних органів місцевого самоврядування для подальшого опрацювання й реєстрації.

Якщо особа проживає в селищі або іншому населеному пункті, де відсутній Центр надання адміністративних послуг, вона може звертатися до сільської ради або інших органів місцевої влади. Ці органи зазвичай також здійснюють прийом та опрацювання заяв про реєстрацію місця проживання.

Додатково для жителів деяких міст доступна реєстрація місця проживання онлайн через портал "Дія”. За інформацією, наданою на офіційному вебсайті, наразі ця послуга доступна жителям таких міст, як Київ, Харків, Вінниця, Луцьк, Кривий Ріг.

Які документи на прописку потрібні, щоб зареєструвати дитину

Процедура прописки дитини, хоч і схожа на реєстрацію дорослої особи, однак має свої особливості, які важливо враховувати.

Якщо батьки бажають прописати дитину за місцем проживання обох батьків, то процес доволі простий. У цьому випадку треба подати до відповідного органу необхідні документи, зокрема заяву, свідоцтво про народження дитини та паспорти обох батьків. Згода власника житла не потрібна.

Але якщо батьки мають різні адреси реєстрації і прописка дитини здійснюється за адресою одного з них, то необхідна письмова згода іншого з батьків.

Якщо йдеться про реєстрацію новонародженого, цей процес можна розпочати ще в пологовому будинку. Для цього батьки мають надати такі документи:

 • Медичне свідоцтво про народження, видане в пологовому будинку.
 • Копії своїх паспортів і свідоцтва про шлюб.
 • У випадку різних прізвищ батьків треба внести в заяву, яке прізвище носитиме дитина.

Якщо батько чи мати не мають змоги особисто подати документи, вони можуть оформити довіреність на іншого з батьків, щоб той міг представляти їхні інтереси під час реєстрації малюка.

Як прописати людину без її присутності

Питання про обов'язкову присутність прописуваної людини в Центрі надання адміністративних послуг (ЦНАП) має свої варіанти вирішення. Важливо враховувати, що можна оформити реєстрацію без особистого відвідування ЦНАП, якщо особа не має змоги прийти особисто.

Для цього вдаються до послуги довіреної особи. Особа, яка має намір прописатися, може передати свої документи та відповідні заяви через іншу особу, якій вона довіряє. Проте цей процес потребує наявності нотаріально завіреного доручення на виконання цих дій від імені прописуваної особи.

Доручення, завірене нотаріусом, є важливою складовою цього процесу та дає право іншій особі виступати в ролі представника під час оформлення реєстрації. Такий підхід спрощує процедуру та допомагає людям, які не можуть відвідати офіс ЦНАПу особисто, здійснити необхідні адміністративні дії.

Постійна й тимчасова прописка в Україні

Порівнюючи постійну й тимчасову прописку, слід зазначити, що вони надають практично однакові права й можливості. Основною відмінністю є термін дії реєстрації.

Постійна реєстрація дає громадянам право проживати за певною адресою без обмежень у часі. Вона є постійною і діє, допоки особа не змінює місця проживання або не вирішує змінити реєстрацію.

У випадку тимчасової реєстрації зазначається конкретна дата, до якої вона є чинною. Після закінчення цього терміну, якщо особа продовжує проживати за тією ж адресою та в тому ж населеному пункті, їй доведеться ще раз пройти процедуру реєстрації.

Незалежно від типу реєстрації, важливо вчасно оновлювати свої дані й документи, щоб уникнути можливих негативних наслідків і забезпечити свої права на проживання в певному місці.

Який документ підтверджує реєстрацію

Підтвердження факту реєстрації не є складною процедурою і потребує наявності деяких документів. Незаперечними підтвердженнями реєстрації можуть слугувати:

Паспорт старого зразка з відповідним штампом. У паспорті старого зразка може бути позначка або штамп, що означає реєстрацію на певному місці проживання.

Довідка про реєстрацію місця проживання, видана уповноваженим державним органом. Ця довідка є офіційним підтвердженням реєстрації та може бути отримана у відповідному адміністративному органі.

Паспорт нового зразка. У паспорті нового зразка інформація про реєстрацію може бути внесена в його безконтактний електронний носій, що також слугує підтвердженням реєстрації.

Треба зазначити, що будь-який із цих документів є дійсним і може бути використаний як незаперечне підтвердження факту реєстрації. Вибираючи документ для підтвердження реєстрації, важливо враховувати його відповідність законодавству та актуальність.

Як зробити прописку в новобудові

Процедура оформлення реєстрації в новобудові, коли житло тільки-но було придбано, передбачає дотримання певних процедур і подання відповідних документів. Ось їх перелік:

 1. Заява про реєстрацію права власності в уповноважений орган.
 2. Копії паспорта та ІПН. Надати копії особистого паспорта та ідентифікаційного номера платника податків (ІПН).
 3. Акт приймання-передачі об'єкта. Оформити акт приймання-передачі житла, який підтверджує факт передання власності.
 4. Техпаспорт на житло. Одержати технічний паспорт на житло, що містить відомості про технічні характеристики будівлі.
 5. Договір із забудовником. Пред'явити договір купівлі-продажу або інший відповідний документ, що підтверджує право власності.
 6. Квитанція про оплату держмита. Підтвердити факт сплати державного мита за реєстрацію права власності.
 7. Інші документи, якщо потрібно. В окремих випадках може знадобитися подання додаткових документів, залежно від вимог законодавства й умов угоди.

Після подання всіх необхідних документів нотаріус або держреєстратор приймає рішення щодо реєстрації права на нерухомість і вносить відповідні дані до Державного реєстру. Після цього можна отримати виписку з реєстру, що підтверджує ваше право на нерухомість. Після отримання цієї виписки ви як повноправний власник зможете прописати інших осіб у квартиру, звернувшись до Центру надання адміністративних послуг (ЦНАП) для вирішення відповідних питань.

Чи можна жити в квартирі без документів на прописку

Законодавство України чітко встановлює обов'язок реєстрації кожного громадянина за місцем проживання. Терміни для цієї реєстрації відрізняються: для новонароджених — це три місяці, тоді як для дорослих — 30 днів після зміни місця проживання.

Невиконання цього обов'язку може призвести до накладення штрафу, відповідно до закону. Однак важливо наголосити, що порушення цього обов'язку також може мати інші наслідки.

Незареєстрована особа може втратити доступ до безкоштовних медичних послуг, до соціальних виплат та інших державних привілеїв. Тому реєстрація за місцем проживання є важливою складовою для забезпечення прав і пільг громадян.

Чи дає прописка право власності на житло

Реєстрація за місцем проживання дає право на проживання у відповідній квартирі чи будинку, але вона не дає права на власність. Прописка не дає можливості реєструвати інших осіб, виписувати, продавати або обмінювати майно. Власник залишається власником нерухомості незалежно від реєстрації та не втрачає права власності навіть за наявності інших мешканців у приміщенні.

Які права має прописаний у квартирі

Згідно з юридичними аспектами, реєстрація в квартирі забезпечує право лише на проживання у визначеному житлі. Власність на житло підтверджується правовстановлювальними документами та не пов'язана безпосередньо з фактом реєстрації.

Які потрібні документи, щоб виписатися з квартири

Процедура зняття з реєстрації місця проживання можлива різними шляхами:

 1. За заявою особи. Особа може подати заяву про своє бажання бути знятою з реєстрації.
 2. За заявою особи про виїзд на постійне місце проживання. Якщо особа переїжджає на постійне місце проживання за межі населеного пункту чи країни, вона також може подати відповідну заяву.
 3. За заявою іноземця чи особи без громадянства на підставі документа, термін дії якого закінчився. Іноземці та особи без громадянства, чиї дозволи на перебування в Україні закінчилися, можуть також звернутися із заявою про зняття з реєстрації.
 4. За заявою власника житла. Власник житла також може подати заяву про зняття особи з реєстрації, якщо це необхідно.
 5. За заявою служби у справах дітей при усиновленні. У випадках усиновлення дитини служба у справах дітей може звернутися із заявою про зняття дитини з реєстрації за попереднім місцем проживання.

Форма 13: Довідка про реєстрацію місця проживання

Довідка про реєстрацію місця проживання, відома як форма 13, є документом, що підтверджує вашу реєстрацію в певному місці проживання, і є безстроковою до зміни реєстрації місця проживання.

Для отримання довідки про реєстрацію місця проживання потрібні такі дії:

 1. Звернутися до органу реєстрації або до ЦНАПу. Відвідайте відповідний орган або Центр надання адміністративних послуг для подання запиту на отримання довідки.
 2. Отримати витяг у застосунку або на порталі "Дія". У деяких випадках ви можете замовити довідку про реєстрацію місця проживання онлайн через вебпортал "Дія" або відповідний застосунок.
Передзвонимо, проконсультуємо, підберемо найкращі варіанти
Номер телефону *
Дякуємо за Вашу заявку! Ми зв'яжемось з вами найближчим часом.