До переліку блогу

Банк вимагає підтвердження походження коштів під час купівлі квартири: що вам треба знати

06 листопада 2023

Купівля власної квартири — важливий крок у житті кожної людини. Це рішення потребує великої відповідальності та зазвичай фінансових зусиль. Одним із визначальних аспектів у придбанні нерухомості є підтвердження вашого доходу. У цій статті ми розглянемо, для чого потрібна довідка про доходи, кому це потрібно, які зміни відбулися в законодавстві, чи можна купити квартиру без підтвердження доходу та як купити квартиру за готівку.

Важливо також зазначити, що Корпорація Нерухомості РІЕЛ, надаючи розтермінування, не вимагає довідок про доходи або джерело походження коштів, що робить процес придбання нерухомості ще більш доступним.

Як підтвердити дохід: роль довідки про доходи у процесі купівлі нерухомості

Розглянемо питання, чи потрібна довідка про доходи для купівлі квартири. Підтвердження доходу — це процес документального підтвердження вашого фінансового/майнового стану. Для цього використовують різні документи та джерела інформації. Основні джерела підтвердження доходу передбачають:

 • Податкові декларації. Одним з основних способів підтвердження доходу є податкові декларації за останні роки. Вони містять інформацію про ваші доходи та витрати.
 • Довідки про доходи з місця роботи. Якщо ви офіційно працевлаштовані, то ваш працедавець може видати вам довідку про доходи, що підтверджує вашу заробітну плату. Який вигляд має довідка про доходи? Зазвичай це документ на спеціальному бланку із зазначенням основних даних про працівника та розрахунком його доходу за певний період.
 • Копія договору про здачу майна в оренду. Якщо ви отримуєте дохід від оренди нерухомості або з інших джерел, то договори про це також можуть бути використані для підтвердження доходу.
 • Інші джерела. Деякі особи можуть мати інші джерела доходу, такі як інвестиції, дивіденди або інші фінансові активи, про що слід зазначити у заяві про дохід.

Щоб підтвердити дохід, вам слід звернутися до відповідних органів для зібрання необхідних документів. Цей процес може зайняти деякий час, тому важливо розпочати підготовку заздалегідь.

Кому потрібне підтвердження походження коштів

Питання підтвердження доходу стає актуальним для багатьох, хто розглядає можливість придбання квартири в Україні. На початку 2020 року відбулися зміни в законодавстві, що вплинули на умови купівлі нерухомості, зокрема квартир. Гранична сума трансакцій, за якої покупець має підтвердити законність походження коштів, зросла зі 150 тисяч гривень до 400 тисяч гривень. На перший погляд, такі зміни могли видатися полегшенням у процесі купівлі житла, адже це дає можливість здійснити кілька платежів до 400 тисяч гривень, і в такому випадку покупцю не обов'язково підтверджувати свій дохід.

Проте варто враховувати, що ці зміни в законодавстві також ввели ризик-орієнтований підхід до фінансових операцій. Це означає, що фінансові установи, зокрема банки, мають право аналізувати своїх клієнтів і перевіряти їх на відповідність стандартам фінансового моніторингу. Вони роблять це для запобігання проведенню підозрілих фінансових операцій, оскільки суми штрафів за порушення правил фінансового моніторингу можуть сягати 135 мільйонів гривень.

Яка сума підпадає під фінмоніторинг? Необхідність підтвердження доходу під час купівлі квартири може виникнути для будь-якого клієнта, який здійснює переказ на суму від 400 тисяч гривень. Імовірність такого запиту зростає в певних випадках:

 • Готівковий платіж: якщо сума оплати вноситься готівкою, банк може вимагати підтвердження джерела цих коштів.
 • Відсутність достатнього доходу: якщо банк не бачить підтвердження вашого доходу або ваша зарплата низька, це може підвищити ймовірність запиту на підтвердження доходу.
 • Суттєва різниця в сумах: якщо сума трансакції значно відрізняється від звичних сум, наявних на вашому рахунку, банк також може вважати це підозрілим і попросити про підтвердження.

Важливо зазначити, що в кожному конкретному випадку рішення банку може варіюватися, і не обов'язково щоразу вимагатимуть підтвердження доходу. Однак покупцям квартир варто бути готовими до подання додаткової інформації щодо походження коштів, особливо у випадку великих трансакцій.

Що перевірятиме податкова під час підтвердження джерела походження коштів

Під час підтвердження доходу для купівлі квартири важливо бути готовим до перевірки податковою службою. Податкова служба може перевіряти:

 • Достовірність податкових декларацій: чи відповідають ваші податкові декларації реальному стану справ.
 • Джерела доходу: податкова служба аналізує джерела вашого доходу й переконується, що вони відображені в декларації.
 • Суми доходу і витрат: перевіряють ваші доходи та витрати й порівнюють їх з іншими фінансовими документами, такими як банківські виписки.
 • Доходи від оренди або інших джерел: якщо у вас є доходи від оренди нерухомості або інших джерел, податкова служба може перевірити, чи вони внесені до вашої декларації.
 • Подарунок або спадщина: якщо ви отримали кошти в подарунок або у спадок, це також може бути об'єктом перевірки.

Забезпечення точності й достовірності ваших фінансових даних важливе для уникнення неприємних ситуацій із податковою службою під час купівлі квартири.

Нові правила купівлі-продажу нерухомості в Україні

Із 10 жовтня 2022 року набули чинності нові правила купівлі-продажу квартир у новобудові, встановлені Законом України «Про гарантування речових прав на об'єкти нерухомого майна, які будуть споруджені в майбутньому». Ці правила внесли зміни до порядку придбання нерухомості в новобудовах фізичними особами. Розгляньмо основні зміни й зобов'язання, що стосуються цих правил.

Згідно з новим законом, фізичні особи мають можливість купувати нерухомість у новобудові до введення її в експлуатацію кількома законними способами:

 1. Договір замовника будівництва. Фізична особа може укласти договір купівлі-продажу із замовником будівництва, який може бути юридичною особою або фізичною особою – підприємцем, або з девелопером будівництва, який є юридичною особою.
 2. Участь у фонді фінансування будівництва. Фізична особа може укласти договір про участь у фонді фінансування будівництва з управителем фонду фінансування будівництва через відповідні фонди.
 3. Емісія цільових корпоративних облігацій. Фізична особа може придбати цільові корпоративні облігації, погашення яких передбачає передачу об'єкта (частини об'єкта) житлового будівництва. Ця передача здійснюється на підставі нотаріального договору між замовником будівництва та власником таких облігацій.
 4. Залучення коштів через управителя фонду операцій із нерухомістю. Фізична особа може залучити кошти (включно з управлінням ними) через управителя фонду операцій із нерухомістю.

Зазначені вимоги спрямовані на забезпечення законності та надійності угод про купівлю-продаж квартир у новобудовах. Такі норми також є засобом захисту інтересів покупців і запобігають можливим ситуаціям подвійних продажів нерухомості.

Чи завдали нові правила купівлі-продажу нерухомості удару по ринку?

Введення обов'язкового підтвердження доходу й обміну податковою інформацією не спричинило суттєвих змін на ринку нерухомості в Україні. Ринок продовжує розвиватися, і попит на житло залишається стабільним.

Як підготуватися до підтвердження джерела походження коштів? Поради від Корпорації Нерухомості РІЕЛ

Якщо ви плануєте купити квартиру і підтвердити свій дохід, ось кілька порад від Корпорації Нерухомості РІЕЛ:

 • Зберігайте всі фінансові документи: важливо зберігати такі документи, як податкові декларації, банківські виписки й довідки про доходи.
 • Перевірте свій кредитний рейтинг: ваш кредитний рейтинг може вплинути на вашу можливість отримати іпотечний кредит.
 • Порадьтеся з фахівцем: зверніться до фахівця з нерухомості або фінансового консультанта, які можуть надати вам індивідуальні поради щодо підтвердження доходу й вибору найкращого фінансового шляху для придбання квартири.
 • Підготуйтеся до перевірки: будьте готові до можливої перевірки податковою службою. Забезпечте точність і достовірність своїх фінансових даних.
 • Дотримуйтеся закону: пам'ятайте, що дотримання податкового законодавства дуже важливо. Намагайтеся вести свої фінанси відповідно до закону й уникайте недопустимих схем оподаткування.
Передзвонимо, проконсультуємо, підберемо найкращі варіанти
Номер телефону *
Дякуємо за Вашу заявку! Ми зв'яжемось з вами найближчим часом.