
25 вересня у Львові відбулася дискусійна панель «Влада та девелопмент: співпраця та міжнародний досвід задля розвитку міст» у межах Lviv Build Forum 2025.
Під час виступу СЕО РІЕЛ Ростислав Мельник, зокрема, висловився щодо однієї з найгостріших проблем ринку – пайових внесків, які, попри офіційне скасування, досі стають предметом судових позовів. Він нагадав, що цей податок було скасовано ще у 2021 році, проте прокуратура та органи місцевої влади сьогодні масово подають позови проти забудовників, посилаючись на роз’яснення Верховного Суду.
«Нам оголосили війну прокуратура і місцеві органи влади. Буквально по всіх забудовниках у різних містах вони йдуть до суду. Є закон про відміну пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту, тобто у 2021 році пайові внески були повністю скасовані. Але Верховний Суд фактично підмінив Верховну Раду, видавши власне роз’яснення, як нібито має нараховуватися цей податок. На підставі цього роз’яснення і почалися масові позови», — заявив Мельник.

«Місто говорить просту річ: Державна аудиторська служба провела перевірку і виписала припис, що вони не нарахували девелоперам пайову участь на мільярди у Львові. Верховний Суд у своєму рішенні написав, що ми є тримачами не своїх грошей. І тепер, спираючись на це рішення, подають позови по кожному об’єкту й вимагають кошти. Це комплексна проблема», — продовжив він.
За його словами, подібні дії створюють загрозу для розвитку ринку: «Закон говорить не платити, а з нас вимагають. Я би хотів запитати: що ми збираємося з цим робити? Бо я не розумію, як у правовій державі може відбуватися така підміна понять».
Водночас голова профільного комітету ВР Олена Шуляк пояснила:
«У світі такого податку немає. Є податок на нерухомість. На мою думку, пайові внески створювали корупційні ризики. Місцева влада могла вибірково вирішувати, кому дати пільгу, а кому нарахувати повні 10%. Декому зараховували фонтан чи старі комунікації, які забудовник навіть не прокладав. А якщо ти не подобаєшся — плати повну суму. Це і є корупція. Ми готуємо законопроєкт, щоб остаточно прибрати цю практику».
Вона також звернула увагу, що до проєкту бюджету на 2026 рік вже надходять пропозиції повернути пайову участь у форматі 10% від вартості будівництва. Зокрема, таку ідею висунула Асоціація міст України.
Довідково: Lviv Build Forum — це подія, що об’єднала лідерів будівельної галузі, девелоперів, інвесторів та архітекторів Західної України, ставши майданчиком для чесного діалогу топ-гравців ринку, пошуку нових партнерств та вироблення сміливих рішень у сфері житлового, комерційного та інфраструктурного будівництва.
Цьогоріч у дискусії взяли участь:
- Олена Шуляк, голова Комітету ВР з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку і містобудування;
- Євген Фаворов, голова Української асоціації девелоперів (онлайн);
- Ростислав Мельник, CEO девелопера РІЕЛ;
- Роман Давимука, СЕО компанії Avalon;
- Роман Коржак, керуючий партнер та СЕО компанії Blago.
Модератором панелі виступила українська журналістка та телеведуча Тетяна Гончарова.

