До списку блогу

Обов'язкові вимоги до бомбосховища в новобудовах

24 листопада 2023

Україна завжди перебувала в геополітично напруженій ситуації. Сучасні реалії потребують розроблення й удосконалення систем цивільного захисту населення. 22 серпня 2023 року Президент України Володимир Зеленський підписав важливий закон, що стосується обов'язкового облаштування бомбосховищ у новобудовах. Того ж місяця раніше, 10 серпня, були затверджені норми, згідно з якими слід будувати захисні споруди цивільного захисту — ДБН В.2.2-5:2023. Ці нормативні акти повинні забезпечити захист населення в умовах загрози, а також вплинути на характер будівництва та комунальних послуг.

Розгляньмо, як вимоги до бомбосховища в новобудовах можуть вплинути на наше життя.  

Закон про обов'язкові захисні споруди в новобудовах

Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення вимог цивільного захисту під час планування та забудови територій» встановлює обов'язкове розміщення бомбосховищ у новобудовах. Його призначення — забезпечити вимоги цивільного захисту населення в умовах надзвичайних ситуацій, таких як природні катастрофи або воєнний конфлікт. Закон передбачає зміну підходів до формування системи споруд цивільного захисту під час планування та забудови територій на рівні містобудівної документації на регіональному та місцевому рівнях.

Яким має бути облаштування бомбосховища

Бомбосховище — це споруда, що захищає від вибухів, спричинених різними видами бомб і снарядів. Окрім бомбосховищ, до герметичних захисних споруд цивільного захисту належать протирадіаційні укриття та швидкоспоруджувані споруди, які зводять під час особливих ситуацій. Вимоги до бомбосховища передбачають заглиблення такої споруди в землю та наявність залізобетонного перекриття для захисту в разі прямого влучення снарядів та авіабомб. Це спеціально обладнані та забезпечені всім необхідним приміщення, що мають слугувати як укриття у випадку загрози для життя та здоров'я.

Як вимоги до бомбосховища позначаться на вартості квадратного метра та комунальних послуг

Підвищення рівня безпеки завжди є пріоритетом, але обов'язковість облаштування укриття також може вплинути на вартість житла та комунальних послуг. Забудовники, зважаючи на витрати на будівництво бомбосховищ, імовірно, підвищуватимуть вартість квадратного метра житла. Однак це підвищення вартості може бути виправданим, з огляду на забезпечення безпеки мешканців.

Важливо наголосити, що точні цифри щодо додаткових витрат на утримання бомбосховищ наразі невідомі й залежать від різних факторів. Утримання бомбосховища матиме свою вартість, що буде визначена після отримання будинку на баланс керуючої компанії. Вартість комунальних послуг також може зрости у зв'язку з цими новими витратами.

Яка відповідальність за недотримання положень щодо захисних споруд?

Важливим аспектом впровадження обов'язкових бомбосховищ у новобудовах є питання відповідальності за недотримання зазначених положень. Законодавство не передбачає прямої відповідальності проєктувальників, головних інженерів та архітекторів за недотримання цих вимог, однак це не означає, що немає жодних механізмів контролю та впливу.

Згідно із законом, будинки, що не відповідають вимогам щодо обов'язкових бомбосховищ, можуть отримати відмову в експлуатації. Орган державного архітектурно-будівельного контролю має право відмовити у видачі сертифіката про готовність будівлі до експлуатації, якщо забудовник не виконає необхідних умов з облаштування бомбосховища.

Це означає, що будинок, який не відповідає вимогам до бомбосховищ, не буде зданий в експлуатацію та не отримає необхідних документів для проживання. Ця відмова може суттєво вплинути на інтереси забудовника, оскільки будинок без сертифіката про готовність не може бути проданий або зданий в оренду.

Отже, хоча закон не передбачає прямої відповідальності для окремих фахівців, він забезпечує механізми контролю та покарання в разі недотримання вимог щодо обов'язкових бомбосховищ. Забудовники та проєктувальники повинні бути уважними й дотримуватися цих вимог для забезпечення безпеки та захисту населення.

Чи замінять захисні споруди (бомбосховища) підвали?

Обов'язкове розміщення бомбосховищ у новобудовах порушує питання щодо можливого впливу на наявність підвалів у будівлях і їхню функціональність. Важливо зазначити, що закон не скасовує наявність підвалів і не передбачає розміщення бомбосховищ у підвалах. Підвали залишаються окремими приміщеннями зі своїми функціями, що не змінюються в контексті цього закону.

Підвали часто використовують для різних потреб, таких як зберігання речей, встановлення технічного обладнання, облаштування пральних кімнат або додаткових житлових приміщень. Вони можуть бути доступними для мешканців будинку та слугувати для різноманітних цілей, включно зі створенням додаткового житлового простору чи забезпечення необхідних служб.

Бомбосховища мають іншу мету — забезпечити безпеку мешканців у разі надзвичайних ситуацій, таких як природні катастрофи або воєнний конфлікт. Отже, підвали й бомбосховища є різними за призначенням і функціональністю та не можуть взаємозамінюватися. Обидва типи приміщень використовуватимуть окремо, залежно від їхнього призначення. Введення обов'язкових бомбосховищ у новобудовах не вплине на наявність чи функціонування підвалів у будівлях, й обидва ці приміщення можуть існувати паралельно, забезпечуючи різні потреби мешканців і вимоги безпеки.

Як вплине закон про облаштування бомбосховища на строки здачі будівництва?

Закон про обов'язкові бомбосховища також може вплинути на строки здачі будівництва. Він спрощує процедуру передачі земельних ділянок для об’єктів цивільного захисту, що, ймовірно, допоможе забудовникам набути прав на земельні ділянки для будівництва бомбосховищ за пришвидшеною процедурою. Це може позитивно вплинути на строки завершення будівництва та здачу об'єктів в експлуатацію.

Варто зазначити, що впровадження обов'язкових бомбосховищ у новобудовах є важливим заходом для забезпечення безпеки й захисту населення в надзвичайних ситуаціях. Хоча це може вплинути на вартість житла й комунальних послуг, безпека завжди повинна бути на першому місці. Важливо, щоб влада, забудовники та громадяни спільно працювали над реалізацією цього закону для забезпечення національної безпеки та захисту громадян.

І хоч компанія РІЕЛ наразі не будує проєктів з інтегрованими бомбосховищами, варто зазначити, що в більшості наших житлових комплексів ми маємо підземні паркінги, які можна використовувати як тимчасове укриття для мешканців будинків у разі надзвичайних обставин.  

Докладну інформацію про наші паркінги ви знайдете на нашому сайті. Безпека клієнтів завжди є нашим пріоритетом.

Передзвонимо, проконсультуємо, підберемо найкращі варіанти
Номер телефону *
Дякуємо за Вашу заявку! Ми зв'яжемось з вами найближчим часом.